Czy moje dziecko potrzebuje psychologa dziecięcego lub psychiatry?

Kiedy przeżywasz trudności z relacji z dzieckiem – nie rozumiesz jego zachowania albo niepokoisz się o to, co się z nim dzieje – to naturalne, że zaczynasz szukać pomocy. Czujesz, że sama/sam sobie nie poradzisz. Sytuacja Cię przerasta i potrzebujesz szybko rozwiązać problem. 

Przyjęło się, że pierwszym adresem, pod który można się udać jest gabinet psychologiczny. W trudniejszych sytuacjach psychiatra dziecięcy. Jednak to nie do końca może być skuteczne. Psycholog ma uprawnienia do świadczenia pomocy psychologicznej opiniowania oraz diagnozy. Możesz mieć pewność, że dziecko zostanie poddane obserwacji, a Twój problem zostanie przeanalizowany.

Jednak to nie zawsze wystarczy. Dlatego pierwszym krokiem w kierunku rozwiązania trudności wychowawczych powinna być wizyta u eksperta od relacji rodzinnych. Doradcy rodzicielskiego, terapeuty rodzinnego lub psychoterapeuty. Kogoś, kto spojrzy na to, co dzieje się w środowisku dziecka. Na relacje, czynniki, które mogą wspierać Twoje dziecko w powrocie do równowagi. Pomoże Wam rozwiązać złożone trudności i zmienić dotychczasowe schematy funkcjonowania.

Sama diagnoza i wyniki testów nie naprawią sytuacji dziecka. Tutaj warto jest spojrzeć szerzej na to, co dzieje się w życiu dziecka, zadziałać systemowo. Aby poprawa była trwała, nie możemy skupić się tylko na dziecku. Dom, przedszkole czy szkoła – wszyscy, którzy otaczają małego człowieka, mają na niego wpływ. 

Dlatego jeśli myślisz o zabraniu dziecka do psychologa lub psychiatry, skonsultuj najpierw swoją sytuację ze specjalistą zajmującym się rodzinami. Pomoże Ci określić możliwe przyczyny trudności i wskaże dalsze kroki. Oszczędzisz sobie czasu i pieniędzy a swojemu dziecku stresu.